Exkurze do Jablonného v Podještědí
19.06.2015 [Ši, An]

Exkurze do Jablonného v Podještědí

Ve čtvrtek 18. června 2015 absolvovali studenti primy PG (v rámci výuky kořenů evropské kultury) exkurzi do Jablonného v Podještědí. Jejich cílem byla návštěva zdejšího dominikánského kláštera, Baziliky minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy a dalších míst, spjatých se životem patronky Libereckého kraje.

Díky vstřícnosti dominikánského kláštera v Jablonném byla prohlídka objektu vedena tak, aby si studenti mohli v praxi ověřit své teoretické znalosti, poznávali barokní architektonické prvky sakrální stavby, členění i výzdobu chrámu a kláštera, liturgické předměty i katolické svátosti. Seznámili se s životním příběhem sv. Zdislavy, uctili místo jejího odpočinku, nechali se trošku „postrašit“ atmosférou podzemí.

Po absolvování náročné (více než dvouhodinové), ale velmi přínosné a díky průvodkyni, řádové sestře Magdaleně, zajímavé prohlídky následoval zasloužený odpočinek a občerstvení a poté druhá část exkurze, při níž se studenti plněním výzkumných úkolů seznamovali s bohatou historií města Jablonného.

V odpoledních hodinách jsme vyrazili „po stopách sv. Zdislavy“ od baziliky ke Zdislavině studánce a na Lemberk. Ve studánce se „zázračnou vodou“ jsme si omyli oči a obličeje, na Lemberku jsme se podívali ke Zdislavině světničce i prozkoumali tajemno místní ledárny. Cestu, prodchnutou odkazem bohaté historie místa, nám zpříjemňovala i setkání s živou přírodou, káčaty, labuťátky, šneky i slimáky. Radost z poznávání a možnosti užít si prima den se spolužáky primě nezhatilo ani pošmourné a chladné počasí.

Jaroslava Šiftová a Hana Antonínová Hegerová

 

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na následující miniaturu


galerie

Zpět

NOVINKY
01.07.2015
PRÁZDNINY
30.06.2015
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ
26.06.2015
Bakchanálie