PŘÍRODOVĚDNĚ-TURISTICKÝ KURZ
17.06.2015 [Ja]

Nízké Tatry 2015

Ve dnech 31. května až 6. června 2015 absolvovala septima turisticko-přírodovědný kurz v Nízkých Tatrách.

Ubytováni jsme byli v penzionu Vila Gitka v samém centru Demänovské doliny. Počasí nám letos přálo, stejně jako v České republice i na Slovensku patřil tento týden k teplotně nadprůměrným a srážkově podprůměrným.

Zatáhlo se pouze v úterý, což vzhledem k plánu tras nijak nevadilo. Pondělní a středeční trasy směřovaly na postranní hřebeny lemující dolinu (vrchy Krakova hoľa, Bôr a Poľana o výšce kolem 1800 metrů) a to za polojasného a teplého počasí. Úterý pak byl den spojený s prohlídkou jeskyně Slobody a přechodem hřebínku Ostredok s nejvyšším vrcholem okolo 1300 metrů, kolem symbolického cintorína a památníku SNP do Jasné.

Ve čtvrtek nás čekala lanovka na Chopok, výstup na Ďumbier (2042 m.n.m.), pozorování kamzíků a cesta Širokou dolinou zpět domů. Přestože je území součástí národního parku, je i centrem lyžařského sportu na Slovensku, což je spojeno i s negativními vlivy na místní lesy a alpínské louky. V současné době zde probíhá i poměrně intenzivní těžba dřeva. Naštěstí jsou zde pořád místa, kde lze spatřit orchideje, prvosenku nejmenší, hořce, vidět sviště i kamzíky a nalézt medvědí trus. To vše v nádherné scenérii horského masivu modelovaného ledovci.

Poslední den kurzu (slunečný a teplý) byl věnován návštěvě Demänovské ľadové jeskyně a travertinům Bešeňové. Po čtyři večery byl program spojen se studentskými referáty o nízkotatranské přírodě a slovenské kultuře a historii. Kurz přispěl také k poznání slovenské literatury a jazyka, historie i současnosti země, s níž jsme v minulém století tvořili společný stát.

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na následující miniaturu


galerie

Zpět

NOVINKY
01.07.2015
PRÁZDNINY
30.06.2015
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ
26.06.2015
Bakchanálie