Exkurze na TUL
28.11.2013 [Ho]

Exkurze na TUL

Dne 25. 11. 2013 se vybraní studenti septimy a oktávy zúčastnili exkurze na TU v Liberci. Po dopolední výuce jsme se sešli ve 12,30h na vrátnici nové budovy Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace na Technické univerzitě v Liberci. Tam už na nás čekala paní doc. Mgr. Irena Lovětinská Šlamborová Ph.D, která nás zavedla do zasedací místnosti zmiňovaného ústavu.

Po uvítání a úvodním představení paní docentka studenty seznámila s možnostmi studia na TUL.

Ve své asi hodinové přednášce studentům představila výzkum, na kterém v ústavu pracuje. Jedná se o biomedicínské aplikace nanomateriálů.

Vědci na ústavu vyvinuli speciální vrstvu, která dokáže zničit bakterie, viry i houby. Materiál se nanáší ve formě roztoku a lze ho použít na podlahy, stěny, sklo, ale třeba i chirurgické rukavice, roušky nebo náplasti. Materiál snese umývání, praní a další běžné ošetření. Například při aplikaci na textil vydrží až 50 vyprání, aniž by ztratil účinnost. Aktivní složkou, která ničí bakterie, viry i houby, jsou kationty stříbra - kladná částice, která proniká do těla bakterie nebo viru, okamžitě reaguje s DNA a buňku zabije. Mimo jiné se ukázalo, že vrstva efektivně ničí i vir HIV, a tak se nabízí její uplatnění na kondomech a v lubrikantech. Největší šance na uplatnění by měla být ale ve zdravotnictví. Materiál by se mohl využívat na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče, na odděleních transplantačních či neonatologických. Velmi dobře se uplatní všude tam, kde se klade důraz na sterilní prostředí, kde jsou pacienti se sníženou imunitou nebo po operacích.

V současné době se připravuje testování uvedeného materiálu ve vybraných nemocnicích.

Po velmi zajímavé přednášce zakončené několika zvídavými dotazy jsme se přesunuli do laboratoří a mohli jsme tak nahlédnout „pod pokličku“ opravdového výzkumu.

Na závěr jsme diskutovali o tom, co všechno dnes obnáší a přináší práce vědce, co všechno musí vědci v současné době řešit, čím se musí zabývat.

Doufám, že tato akce pomůže studentům motivovat se k dalšímu studiu a věřím, že se paní docentce podařilo na studenty přenést alespoň část jejího nadšení, s jakým se ona své práci věnuje.

Děkujeme.

Mgr. Daniela Horáková

Zpět

NOVINKY
01.07.2015
PRÁZDNINY
30.06.2015
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ
26.06.2015
Bakchanálie