Cykloturistický kurz 2010
22.05.2010 [Nd]

Ve dnech 10. až 14. května proběhl cykloturistický kurz pro studenty tercie. Oblast jeho konání jsme stejně jako v loňském roce umístili do východní části Jizerských hor a nejzápadnější výběžků Krkonoš s ubytováním v osadě Jizerka. Hned na pondělí byl v plánu náročnější cyklistický přejezd z Liberce (400 m n.m.) až na Jizerku (850 m n.m.). Jelikož se ráno počasí tvářilo velmi nepříznivě, zvolili jsme náhradní variantu přesunu - jízdu vlakem na hlavní Kořenovské nádraží a odtud 3 hod. dlouhý pochod na Jizerku. Už během dopoledne srážky ustaly a tak jsme po večeři stihli ještě kratší (15 km dlouhou) vyjížďku na kolech, která měla definitivně ukázat, jak na tom ten který student z hlediska cyklistické zdatnosti je.

V úterý jsme se na kolech pokusili zdolat nesnadný cíl – nejvyšší horu české části JH Smrk (1124 mn.m.). Na vrchol jsme se nakonec vyškrábali všichni a odměnou nám byl celkem daleký výhled z rozhledny ve velmi příjemném a pro toto místo vzácném bezvětří. Během středy jsme vyrazili směrem na jih, kde nás čekal výšlap na rozhlednu Štěpánku a okruh vedený krásnými Pasekami nad Jizerou. Ve čtvrtek jsme se rozhodli pro méně náročný cyklovýlet vedený přes Protrženou přehradu, Mariánskou horu až na Tanvaldský Špičák. Stoupání na Špičák bylo opravdu veleprudké a pouze třem nejzdatnějším se ho podařilo zvládnout v sedle.

Z vyhlídkové věže jsme se tentokrát bohužel rozhlédnout nemohli, protože se její rekonstrukce bez ohlášení protáhla. Občerstvili jsme se tedy pod vrcholem v malebné obci Albrechtice v J.h.. Zpět jsme se vraceli desenským a soušským údolím. Délka čtvrtečního výletu se blížila 35 km, což bylo srovnatelné s předešlými trasami, takže výlet nakonec významněji odpočinkový nebyl. V pátek jsme se rozloučili s pěkným rodinným penzionem Sklárna, kde nám všem bylo moc hezky a vyrazili jsme v mírném dešti na zpáteční cestu do Liberce. Charakter počasí důkladně prověřil, jak pečlivě jsme se připravili a vybavili na cyklistiku i v chladnějším a vlhčím počasí. Přibližně ve dvou třetinách 30 km dlouhé trasy jsme se na chvíli ohřáli a posilnili v Šámalově chatě na Nové louce, odkud jsme s menšími orientačními potížemi pozvolna sjížděli až k naší škole. Všichni zúčastnění a chladem poněkud prokřehlí studenti včetně vedoucích a dozorujících kantorů jsme zdárně kurz zakončili a rozešli se za odpočinkem a vstřebáváním mnoha cykloturistických a jiných zážitků z tohoto jarního pobytu v Jizerských horách.

Petr Nejedlý - vedoucí kurzu

Zpět

NOVINKY
01.07.2015
PRÁZDNINY
30.06.2015
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ
26.06.2015
Bakchanálie